Св. Дамян (Димитрий), цар и химнограф († 23 май, 1157)

Свети Дамян (в света крал Димитър I) бил син на светия цар Давид Реставратор.
Крал Давид провъзгласил сина си за управител на Грузия и го короняса със собствените си ръце. Той заяви, че синът му Дамян чрез своята мъдрост, целомъдрие, храброст и красив външен вид ще управлява Грузия по-добре, отколкото той самият. Дамян придоби голяма слава, докато баща му беше още жив. През 1117 година Давид го изпраща в Ширван да се бие, а младият командир удивлява хората със сръчността си в битка. Дамян завзема замъка Каладзори и се връща у дома с много пленници и много богатство.
Крал Дамян I се бори неуморно да защити наследството, което получи от баща си: пазеше границите на Грузия и се бореше за разширяване на границите й. Много региони, включително Херети, Сомхити, Ташири, Джавахети, Артаани и границите на Дао, бяха разширени по време на управлението на цар Дамян. Тези региони са били до голяма степен опустели, след като цар Давид присъединява Тбилиси към района на Херет-Кахети.
Крал Дамян никога не е бил побеждаван от злите интриги, сплетени срещу него. Първо благородниците му се разбунтували, настоявайки неговият брачен брат, Вахтанг (Цуата), да го замени като цар. (Йоан от Абулети беше водач на тази конспирация.) Тогава собственият син на Дамян – Давид се разбунтува срещу него. Дълбоко обезпокоен от поведението на първородния си син, благочестивият цар вече не можеше да понесе суетата на света – той прие монашески постриг в пустинята Давид – Гареджи и получи новото име Дамян. Той абдикира и постави сина си за цар на Грузия, но Давид управляваше само шест месеца след което се оттегли.
Докато работеше в манастира Давид – Гареджи, Дамян състави много известни химни за Църквата. Неговият химн на Богородица „Ти си лозето” е уникален сред тези произведения. За да защити интересите на грузинското кралство след смъртта на сина си, Дамян бил длъжен да напусне манастира. Върна се на трона и се намеси в делата на правителството. В същото време той посочи друг от синовете си Георги за съуправител.
Цар Дамян-Димитрий завършил строителството на манастира Гелати, започнат от баща му, Свети цар Давид Реставратор.
Свети Дамян почива през 1157 година; той е погребан в манастира Гелати. Изображение от XII–ти век на Свети Дамян – Димитрий беше сред стенописите в манастира Давид – Гареджи. През 19 век руският пътешественик Андрей Муравиев съобщава, че вижда стенописа непокътнат, но днес се е запазила само тясна горна лента от изображението. Стенопис на благочестивия цар и монах Деметри е запазен в църквата в Мацхвариши (сега Латали) в района на Сванети.
Превод Vseh†Svetih: Oca.org/saints/lives/