Забулон и Сузана, родители на Свети Нина, просветители на Грузия († 20 май, III век)

Според Светото предание свети Нина и великомъченик Георги били кръвни роднини. Едновременно с мъченичеството на свети Георги, един благородник, служител божии Забулон, пристигна в Рим от Кападокия. Забулон започнал да служи в армията на императора и не след дълго бил широко признат за смел кавалерист и прекрасен войник.
По време на битка с франките, Господ предостави победата на Забулон - той успя да плени франкския цар и семейството му и ги предаде на римския император. Императорът осъди пленниците на смърт, но преди да бъдат екзекутирани, те изповядаха желанието си да бъдат кръстени в християнската вяра. Забулон предаде това на императора, а самият той стана техен кръстник. Тогава той помолил императора да се смили над новите християни и императорът ги освободи.
Почти всички франки бяха покръстени в резултат на борбите на Забулон в името на вярата. Грузински химнограф от IX век пише: „Баща й Забулон обърна Галия с меча си и благослови Нина, която покръсти Грузия с Животворящия кръст.“
След известно време свети Забулон пътува до Ерусалим на поклонение. Докато беше там, той раздаде цялото си имущество на бедните и започна да служи на Йерусалимския патриарх Ювенал. Там той срещна Сузана, сестрата на патриарха. Малко след това те сключиха брак благословен от патриарха.
Новобрачната двойка се премести в Кападокия, където им се роди момиченце, което кръстили Нина. Докато отглеждаше Нина, света Сузана служи на Бог и нуждаещите се с голяма всеотдайност.
Когато Нина достигна дванадесетгодишна възраст, родителите й продадоха цялото си имущество и се преместиха обратно в Йерусалим. С благословията на патриарх Ювенал Забулон заминал за пустинята, за да започне строг монашески живот. Мястото, където той се подвизавал, е известно само на Бога. С благословението на патриарха Сузана служи на бедните и немощните. На 10 декември 1996 година Грузинската православна църква обявява Забулон и Сузана, родителите на свети Нина, за изповедници на християнската вяра. Живеейки във време, когато идолопоклонството все още се практикувало широко, а християните често били преследвани, те обърнали много хора и след това изоставили света, за да следват и служат само на Бог.
Превод Vseh†Svetih: Oca.org/saints/lives/